ردیفنام محصولتعدادافزودنکاستنقیمت (تومان)حذف
جمع کل خرید 0
پرداخت ×

تن ساز کالا

همسر تهمینه میلانی: …به عده ای ظلم شده!

محمد نیک‌بین تهیه کننده محجوب سینمای ایران هم در گفت و گویی به گلایه از مسأله فیلم سوزی پرداخته است.

گفت و گو با محمد نیک بین

سیاست سختگیرانه شورای صنفی نمایش در پایین نگه داشتن کمیت آثار روی پرده در نیمه اول سال که منجر شد بخشی از آثار گردانندگان شورای صنفی نمایش و از جمله رییس این شورا در بهترین زمانهای ممکن و با بهترین شرایط روی پرده برود، در نیمه دوم سال بدل شده است به باز کردن ورودی اکران و روی پرده رفتن حجمی انبوه از فیلمها!!

 همین حالا بیش از ۲۰ فیلم مختلف روی پرده هستند و تا آخر هفته شمار فیلمهای گروه آزاد که باید محدود باشد به ۴ فیلم خواهد رسید! در این اوضاع شایعاتی هم طرح شده درباره لابیگری برای روی پرده رفتن یک کمدی با نام «آینه بغل»؛ فیلمی که در فاصله ای کوتاه از پایان فیلمبرداری پروانه نمایش گرفت و در حداقل بازه زمانی از پروانه نمایش هم بناست در گروه استقلال اکران شود تا لذتی دوچندان به پخش کننده متنفذش که نماینده موثری هم در شورا دارد برسد.

بعد از انتقادات تند و تیز منصور لشکری قوچانی تهیه کننده «قاتل اهلی» به این تراکم اکران و تبعیض شکل گرفته در روی پرده فرستادن «آینه بغل» در شرایطی که بسیاری از فیلمهای تحسین برانگیز جشنواره هنوز مجال اکران نیافته اند. حالا محمد نیک‌بین تهیه کننده محجوب سینمای ایران هم به گلایه از این مسأله پرداخته است.

نیک‌بین که تازه ترین فیلمش «ملی و راههای نرفته…» به خاطر تراکم اکران نتوانسته چنان که باید فروش داشته باشد گفت:
این روزها با پدیده فیلم‌سوزی در اکران روبرو هستیم؛ اینکه چرا فیلمها در زمانی میتوانند روالی معمولی طی کنند و در زمانی دیگر تن به اکرانی فشرده دهند یک سوال جدی است. ما باید از شورای صنفی نمایش دلایل و طرز فکرشان را بپرسیم که چرا فکر میکنند این سیستم درست است. یعنی من و شما می دانیم که فیلم‌سوزی میشود و ممکن است خیلی از صاحبان فیلمها هم از این روند ناراضی باشند. کسانی هم که در جریان این فرایند نیستند آنهایی هستند که زمان اکران بسیار خوبی نصیب شان شده است.

این تهیه کننده با اشاره به لزوم پاسخگویی شورای صنفی نمایش درباره حجم بالای فیلمهای روی پرده در اکران پاییزی اظهار داشت: 
شورای صنفی نمایش باید به فیلمسازانی که به دلیل این مسائل آسیب می بینند پاسخ دهد و پاسخها باید برای آنها قانع کننده باشد. از آنجا که کسی درباره این مسائل پاسخگو نیست همیشه سوال به وجود می آید که چرا چنین اتفاقاتی را شاهد هستیم. من هم چنین سوالاتی را از شورای صنفی نمایش داشتم اما پاسخهایشان قانع کننده نبود. من نباید راهکاری درباره حل مشکل فیلم‌سوزی پاییزی ارائه کنم و این شورای صنفی نمایش است که باید این کار را انجام دهد و اگر نمی توان پاسخی دهد باید سیاستهایش را طوری تنظیم کند که ما قانع شویم. تا زمانی هم که پاسخ درستی پیدا نکنیم فکر میکنیم به عده ای ظلم شده و تعدادی دیگر سود می برند.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: cinemajournal.ir/cinema-daily.ir